• 793 969 360
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MEDIACJI (MDM)

Nasza fundacja powstała na początku 2011 roku, jednak osoby, które ją powołały działały na rzecz mediacji już w roku 2009. Poniżej można się zapoznać z inicjatywami z okazji corocznego Międzynarodowego Dnia Mediacji, które podejmowaliśmy.
W tym miejscu znajdziecie Państwo również różne nasze publikacje, które powstały przy okazji tych dni.
Tych wszystkich wydarzeń nie udałoby się zrealizować gdyby nie zaangażowanie wolontariuszek i wolontariuszy, sponsorów, partnerów, patronów i wszystkich innych, którym chcielibyśmy powiedzieć: DZIĘKUJEMY!

Program wydarzeń w 2018 r.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji przypadającego w dniu 18 października 2018 roku Fundacja Pracownia Dialogu organizuje lub bierze udział w wydarzeniach z tej okazji, które tworzą Tydzień Mediacji (15-19 października 2018 r.).

Wydarzenia ułożyliśmy w kolejności chronologicznej:

15 października 2018 r., Gdańsk, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Konferencja “Tygiel Dialogu”

(strona wydarzenia: www.tygiel-dialogu.pl).
Podczas tego wydarzenia Janusz Kaźmierczak będzie brał udział w panelu nt. opieki naprzemiennej/ równoważnej i przedstawi wystąpienie pt. “Opieka naprzemienna w mediacji”. Więcej szczegółów na stronie wydarzenia.


16 października 2018 r., godzina 17:00, Toruń, Instytut Socjologii UMK, sala 220, Projekcja filmu “A Conversation” i dyskusja na temat “Mediacja i sprawiedliwość naprawcza jako odpowiedź na poważne przestępstwo? Gdzie jest granica?”

Film jest opartą na faktach inscenizacją spotkania między rodzicami zgwałconej i zabitej dziewczyny, a rodziną mordercy. Spotkanie adresowane jest do wszystkich zainteresowanych tematem sprawiedliwości naprawczej i (nie)możliwością jej wykorzystania w polskim prawie karnym. Film porusza wiele aspektów i rodzi pytania natury psychologicznej, resocjalizacyjnej, prawnej, a nawet filozoficznej. Zapraszamy w szczególności studentów pedagogiki, psychologii, prawa, resocjalizacji i pracowników UMK, których interesuje ten temat.

Prelekcja będzie poprzedzona wystąpieniem dr hab. Stanisława Burdzieja (UMK), zaangażowanego w działalność Fundacji Court Watch Polska, która realizowała projekt Centrum Sprawiedliwości Naprawczej (Toruń i Białystok).

Dyskusja będzie moderowana przez Janusza Kaźmierczak, mediator.
Trailer filmu można zobaczyć tu: https://vimeo.com/235761751

Prezentowany film będzie z polskimi napisami. Czas trwania filmu 1h 20 min.


18 października 2018 r., Toruń, Wydział Prawa i Administracji UMK, Ogólnopolska Konferencja Naukowa “Mediacja w ujęciu interdyscyplinarnym”

Podczas tego wydarzenia Janusz Kaźmierczak wygłosi krótką prelekcję na temat opieki naprzemiennej z uwzględnieniem zjawiska alienacji rodzicielskiej.

Strona wydarzenia: https://web.facebook.com/events/264540147701860/


19 października 2018 r., Toruń, Wydział Prawa i Administracji UMK, Ogólnopolska Konferencja Naukowa “Mediacja w ujęciu interdyscyplinarnym”, 

Podczas drugiego dnia tego wydarzenia Janusz Kaźmierczak (mediator) poprowadzi warsztaty mediacyjne  dla uczestników pt. "Mediacja w sprawach gospodarczych".

Warsztaty odbędą się w godzinach 15:00-18:30.

Formularz zapisów

Strona wydarzenia: https://web.facebook.com/events/264540147701860/


19 października 2018 r, Toruń, Wydział Prawa i Administracji UMK, sala 219, godziny 11:00 - 14:00, “Warsztaty mediacyjne w sprawach rodzinnych - sposób wykonywania władzy rodzicielskiej w tym opieka naprzemienna (ON)”

Prowadzący Janusz Kaźmierczak

Tematyka: Celem zajęć będzie praktyczne zapoznanie uczestników z mediacją w sprawach rodzinnych. Po krótkim wprowadzeniu teoretycznym w temat władzy rodzicielskiej i instytucję mediacji zostanie przeprowadzona symulacja mediacji w podgrupach w sprawie o ustalenie sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej w trybie opieki naprzemiennej. Dzięki temu uczestnicy i uczestniczki przekonają się, jak w drodze mediacji można ustalić kwestie, które często są przedmiotem długich i wyczerpujących batalii sądowych.

Uczestnicy/uczestniczki otrzymują: materiały szkoleniowe, imienne zaświadczenie udziału w zajęciach. Liczba miejsc ograniczona!

Program wydarzeń w 2017 r.

W roku 2017 jesienne działania rozpoczęły się u nas na długo przed oficjalnym Międzynarodowym Dniem Mediacji (19/10/2017).
Działo się wiele, a co dokładnie?


Piątek, 15 września 2017

Prelekcja na temat mediacji i zawodu mediatora podczas toruńskiego Festiwalu Pasji.
Prowadzący: Janusz Kaźmierczak


Sobota, 16 września 2017
Warsztaty na temat mediacji dla uczestników toruńskiego Festiwalu Pasji

Miejsce: Młodzieżowy Dom Kultury w Toruniu
Prowadzące: Joanna Zwierzchowska i Danuta Zdrojewska


Czwartek, 12 października 2017
Spotkanie sędziów rodzinnych i mediatorów w Sądzie Okręgowym w Toruniu

Miejsce: Sąd Okręgowy w Toruniu, godziny: 10:00 – 12:30
Sędziowie prelegenci:
SSR Monika Grubba - Przewodnicząca III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich SR w Toruniu
SSR Marek Niemczyk- Zastępca Przewodniczącej III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich SR w Toruniu
SSO Irena Mleczko, wizytator ds. rodzinnych w SO w Toruniu
SSO Hanna Łożyńska, koordynatorka ds. mediacji w SO w Toruniu


Warsztaty dla studentów

„Mediacje w sprawach cywilnych – Sąsiedzie, dogadajmy się u mediatora!”- 16.10.2017 poniedziałek, godz.16:45 - 20:15, sala 98, Wydział Prawa i Administracji, ul. Władysława Bojarskiego 3, (Danuta Zdrojewska i Joanna Jarocka)

„Mediacja w sprawach gospodarczych – Co robi biznesmen / bizneswomen w sądzie?” - 19.10.2017 czwartek, godz. 16:30 - 20:00, sala 27A, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, ul. Gagarina 13a, (Anna Witkowska i Joanna Zwierzchowska)

„Mediacja w sprawach rodzinnych – O czym rozmawiają rodzice przy mediatorze?” - 20.10.2017 piątek, godz. 15:00 - 18:15, sala 388, Wydział Nauk Pedagogicznych, ul. Lwowska 1, (Emilia Gutmańska i Joanna Zwierzchowska)


Poniedziałek, 16 października 2017

Krótka rozmowa w Radio PiK  o mediacji

Link do audycji: http://www.radiopik.pl/2,61426,tydzien-mediacji-rowniez-na-kujawach-i-pomorzu


Czwartek, 19 października 2017

Konferecja w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy pt.: „Czy sądy potrzebują pomocy mediatorów? Mediacja w praktyce”

Janusz Kaźmierczak - uczestnik panelu „Współpraca mediatorów i sędziów od czasu
wprowadzenia nowelizacji ustawy w dn. 1 stycznia 2016 r.”


Sobota, 21 października 2017


Szkolenie zespołu mediacyjnego Fundacji pt. "Piecza, kontakty i władza rodzicielska w praktyce mediatora"

Prowadzący: Piotr Iwanicki, radca prawny, mediator, stażysta Fundacji 


Ponadto w Tygodniu Mediacji podjęliśmy również dyżury mediatorów w Sądzie Okręgowym w Toruniu.

Kolejny MDM już za

Zobacz Kuriery z MDM

Kurier 2013

Zobacz raporty z MDM

Raport MDM 2011

Program wydarzeń w 2015 r.

Poniedziałek, 12 października 2015

Spotkanie w Sądzie Okręgowym - dla sędziów, prokuratorów i policji pn. „Mediacja instytucja dla pokrzywdzonego i sprawcy”


Wtorek, 13 października 2015
Szkolenie dla policjantów z Komisariatu Policji Toruń-Rubinkowo z zakresu mediacji karnej.

Miejsce: Komisariat Policji, Toruń-Rubinkowo, godziny: 9:00 - 10:30

Warsztaty z zakresu mediacji w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy

Miejsce: Zespół Szkół Ogólnokształcących. ul. Staszica 4, Bydgoszcz, godziny: 9:00 – 10:30


Środa, 14 października 2015
Spotkanie w Sądzie Okręgowym dla mediatorów z listy stałych mediatorów w sprawach karnych pn. „Mediacja karna po 1 lipca 2015r.”

Miejsce: Sąd Okręgowy w Toruniu, godziny: 10:00 – 13:00


Dyżur mediatora w Chełmnie w Miejskim Ośrodku Profilaktyki Uzależnień ul. Kamionka 3 we współpracy z Sądem Rejonowym w Chełmnie.

Godziny: 13:00 - 18:00


Czwartek, 15 października 2015

Zajęcia z edukacji prawnej dla uczniów Gimnazjum nr 3 w Toruniu w ramach projektu pn. Kreowanie zdrowego, bezpiecznego i przyjaznego środowiska szkoły i placówki. Zapobieganie problemom i zachowaniom problemowym dzieci i młodzieży realizowanego przez Fundację Pracownia Dialogu i finansowany w ramach programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła” ze środków Wojewody Kujawsko-Pomorskiego


Ponadto:
 • Wydanie kolejego numeru "Toruńskiego Kuriera Mediacyjnego" [wersja elektroniczna]
 • Rozpoczęcie realizacji projektu „Kocham! Rozmawiam!” wspólfinansowanego ze środków The Velux Foundations w ramach programu "Bezpieczne dzieciństwo" Fundacji Dzieci Niczyje

Program wydarzeń w 2013 r.

Środa, 25 września 2013
Spotkanie dla prokuratorów nt. mediacji

Prokurator Okręgowy, Pani Wiesława Zyman zaprosiła Fundację Pracownia Dialogu do współpracy. We środę 25 września 2013 r. odbyło się spotkanie nt. mediacji dla prokuratorów z okręgu toruńskiego. Jego celem było przybliżenie przez naszych mediatorów praktycznych aspektów przeprowadzania mediacji w sprawach karnych. Ważnym aspektem była również wymiana doświadczeń wzajemnej współpracy, wskazanie obszarów do zmiany. Ufamy, że kolejni prokuratorzy zechcą korzystać z pomocy mediatorów okręgu toruńskiego.


Radiowa kampania społeczna nt. mediacji

Dzięki naszym dobrym doświadczeniom z lokalnymi mediami podejmiemy działania edukacyjne za ich pośrednictwem. W ubiegłym roku przygotowaliśmy spot kampanii społecznej oraz wyemitowaliśmy go w lokalnych stacjach radiowych. W tym roku planujemy odnowienie jego licencji i ponowną emisję. Tym kanałem dotrzemy do szerokiego grona osób, które mediacji nie znają. Wskazujemy w nim na katalog spraw, z którymi można udać się do mediatora zamiast wszczynać długotrwały, kosztowny i często wyniszczający proces sądowy. Planujemy kilka emisji dziennie przynajmniej w dwóch stacjach radiowych, przez czas całego tygodnia obchodów.

Sondaż wśród mieszkańców Torunia nt. mediacji

Dzięki temu badaniu zorientowaliśmy się, co społeczeństwo - w małym lokalnym wycinku - wie o mediacji. W sytuacjach, gdy ta wiedza okazała się znikoma była to doskonała okazja do krótkich rozmów i odpowiedzi na ewentualne pytania badanych. Ankieterzy byli osobami znającymi mediację i kompetentnymi do udzielenia ewentualnych informacji. Ponadto dysponowali Toruńskim Kurierem Mediacyjnym, który mógł być przy tej okazji dystrybuowany. Pozyskana wiedza w trakcie badania posłuży nam do planowania bardziej efektywnych działań edukacyjnych i oferty pomocowej w przyszłości. Wyniki sondażu zostaną umieszczone w Raporcie z obchodów Międzynarodowego Dnia Mediacji w Toruniu w 2013 r.

Poniedziałek, 14 października 2013
Warsztaty umiejętności mediacyjnych dla studentów Wydziału Humanistycznego, Wydziału Pedagogicznego, Wydziału Teologicznego, Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Miejsce: Instytut Socjologii UMK, ul. Fosa Staromiejska 1A, sala 14 
Godziny: 16:00 – 19:15

Informacja o warsztatach: W trakcie 4-godzinnych warsztatów studenci zdobyli wiedzę korespondującą z ich kierunkiem studiów. Każdy z warsztatów został przygotowany w związku ze specyfiką spraw, z którymi absolwenci tych kierunków mogą się zetknąć w przyszłości w swojej pracy zawodowej. Dzięki udziałowi w warsztatach będą posiadali świadomość na temat tego, jak mediacja przebiega, jakimi zasadami się kieruje i jak efektywnie z niej skorzystać. Warsztaty będą prowadzone przez zawodowych mediatorów, co nada im bardzo praktyczny charakter. Będzie to też okazja do zapoznania się ze specyfiką pracy zawodowych mediatorów. Dozwolone będzie także zadawanie wszelkich pytań - nawet w stylu: ile zarabia mediator?


Wtorek, 15 października 2013
Warsztaty umiejętności mediacyjnych dla studentów Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Miejsce: Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, ul. Gagarina 15 A 
Godziny: 16:00 – 19:15

Informacja o warsztatach: W trakcie 4-godzinnych warsztatów studenci zdobyli wiedzę korespondującą z ich kierunkiem studiów. Każdy z warsztatów zostanie przygotowany w związku ze specyfiką spraw, z którymi absolwenci tych kierunków mogą się zetknąć w przyszłości w swojej pracy zawodowej. Dzięki udziałowi w warsztatach będą posiadali świadomość na temat tego, jak mediacja przebiega, jakimi zasadami się kieruje i jak efektywnie z niej skorzystać. Warsztaty będą prowadzone przez zawodowych mediatorów, co nada im bardzo praktyczny charakter. Będzie to też okazja do zapoznania się ze specyfiką pracy zawodowych mediatorów. Dozwolone będzie także zadawanie wszelkich pytań - nawet w stylu: ile zarabia mediator?


Środa, 16 października 2013
Warsztaty umiejętności mediacyjnych dla studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Miejsce: Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, sala posiedzeń Rady Wydziału 
Godziny: 16:00 – 19:15

Informacja o warsztatach: W trakcie 4-godzinnych warsztatów studenci zdobyli wiedzę korespondującą z ich kierunkiem studiów. Każdy z warsztatów zostanie przygotowany w związku ze specyfiką spraw, z którymi absolwenci tych kierunków mogą się zetknąć w przyszłości w swojej pracy zawodowej. Dzięki udziałowi w warsztatach będą posiadali świadomość na temat tego, jak mediacja przebiega, jakimi zasadami się kieruje i jak efektywnie z niej skorzystać. Warsztaty będą prowadzone przez zawodowych mediatorów, co nada im bardzo praktyczny charakter. Będzie to też okazja do zapoznania się ze specyfiką pracy zawodowych mediatorów. Dozwolone będzie także zadawanie wszelkich pytań - nawet w stylu: ile zarabia mediator?


Czwartek, 17 października 2013
Dyżur mediatorów dla mieszkańców i gości Torunia w Centrum Handlowym PLAZA.

Miejsce: Centrum Handlowe PLAZA, ul. Broniewskiego 90, Toruń 
Godziny: 15:00 – 19:00

Centrum Handlowe jest miejscem, w którym codziennie pojawiają się rzesze osób. Mamy nadzieję, że podobnie jak w roku ubiegłym odbędziemy wiele inspirujących rozmów z osobami zainteresowanymi mediacją i jeszcze nieznającymi jej. W trakcie dyżuru będzie możliwość rozmowy z zawodowymi mediatorami, którzy udzielą informacji na temat możliwości poddania mediacji poszczególnych spraw. Będzie to też okazja do zasięgnięcia profesjonalnej informacji od mediatorów na temat samego przebiegu mediacji, jej zasad, aspektów praktycznych i skutków prawnych.


Czwartek, 17 października 2013 i Środa 23 października 2013
Edukacyjna wystawa dla dorosłych pn. "Mediacyjne Drogowskazy" i zajęcia dla dzieci i młodzieży.


Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
Godziny: 13:00 – 19:00

Wystawa "Mediacyjne Drogowskazy" wykorzystując podobne do znaków drogowych grafiki ma za zadanie przybliżyć odwiedzającym instytucję mediacji. Zostanie ona wzbogacona szerokimi opisami poszczególnych drogowskazów w postaci Toruńskiego Kuriera Mediacyjnego. Celem publikacji będzie wskazanie szeregu korzyści płynących z rozwiązywania konfliktów w drodze mediacji. Plakaty zostaną wyeksponowane w ramach na sztalugach w CSW.

W ramach wydarzenia - w dwa dni - będą odbywały się zajęcia warsztatowe dla dzieci/młodzieży (6 - 12 lat) oraz dyżur mediatora adresowany do rodziców. Dzieci/ młodzież w trakcie animowanych zajęć będzie miała okazję zdobyć wiedzę na temat pokojowych metod rozwiązywania konfliktów - bez przemocy i agresji. W trakcie animacji zajęć dla najmłodszych ich rodzice będą mieli okazję, aby spokojnie zapoznać się z wystawą i porozmawiać z mediatorem.

Program wydarzeń w 2012 r.

W dniu 18 października 2012 r.przypadał kolejny Międzynarodowy Dzień Mediacji (tzw. MDM). W Toruniu już po raz czwarty odbyły się regionalne obchody tego święta, które od 2009 roku jest organizowane przez mediatorów z ośrodka mediacyjnego. W tygodniu pomiędzy 15 a 19 października 2012 został zorganizowany szereg wydarzeń mających na celu edukację i promocję mediacji, jako efektywnego sposobu rozwiązywania sporów i konfliktów w różnych obszarach życia społecznego.

Poniżej zamieszczamy szczegółowe informacje na temat obchodów Międzynarodowego Dnia Mediacji w Toruniu.


Wtorek, 16 października 2012 
Warsztaty umiejętności mediacyjnych dla studentów

Miejsce:Instytut Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, ul. Fosa Staromiejska 1a 
Godziny:16:30 – 19:45 


Wtorek, 16 października 2012 
Warsztaty umiejętności mediacyjnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych 

Miejsce:Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, ul. Gagarina 15 A, sala posiedzeń Rady Wydziału 
Godziny:16:00 – 19:15 


Czwartek, 18 października 2012 
Szkolenie dla mediatorów z okręgu toruńskiego poświęcone konstruowaniu ugód w sprawach cywilnych i rodzinnych. 

Miejsce:Sąd Okręgowy w Toruniu, ul. Piekary 51, sala 106 
Godzina:12:00 


Piątek, 19 października 2012 
Dyżur mediatorów w Centrum Handlowym PLAZA w Toruniu 

Miejsce:Centrum Handlowe PLAZA 
Godzina:15:00-19:00


Sobota, 20 października 2012 
O mediacji w biznesie

Kujawsko Pomorska Organizacja Pracodawców Lewiatan organizuje spotkanie dla swoich członków i ich rodzin w Tleniu w dniach 19.10-20.10.2012 roku we współpracy z Fundacją Pracownia Dialogu.

 

Program wydarzeń w 2011 r.

W dniu 20 października 2011r. przypadał kolejny Międzynarodowy Dzień Mediacji (tzw. MDM). Jest to ogólnoświatowe wydarzenie mające na celu promocję alternatywnych wobec postępowania sądowego sposobów rozwiązywania sporów i konfliktów. Ministerstwo Sprawiedliwości w tych dniach przygotowało szereg inicjatyw edukacyjno-promocyjnych o zasięgu ogólnopolskim na rzecz podnoszenia świadomości Polaków.

W Toruniu już po raz trzeci odbyły się regionalne obchody tego święta, które od 2009 roku sukcesywnie się rozrasta. W tygodniu pomiędzy 17 a 21 października 2011 został zorganizowany przez mediatorów z ośrodka mediacyjnego Fundacji Pracownia Dialogu i Laboratorium Pozytywej Zmiany szereg wydarzeń mających na celu edukację i promocję mediacji, jako efektywnego sposobu rozwiązywania sporów i konfliktów w różnych obszarach życia społecznego.

Poniżej zamieszczamy szczegółowe informacje na temat obchodów Międzynarodowego Dnia Mediacji w Toruniu w 2011 roku.

Dyżury mediatorów z okazji MDM w 2011 r.

Poniedziałek: 13.00 - 15.00 w Okręgowej Izbie Radców Prawnych ul. Chełmińska 16
Środa: 11.00 - 13.40 w Centrum Sztuki Współczesnej, Wały Gen. Sikorskiego 13 
Czwartek: 10.00 - 15.00 w sali konferencyjnej Padre Direttore, ul. Szczytna 15
Piątek: 9.00 - 13.00 w Okręgowej Izbie Radców Prawnych ul. Chełmińska 16


Poniedziałek, 17 października 2011
Spotkanie robocze mediatorów i sędziów z okręgu toruńskiego

Miejsce:Sąd Okręgowy w Toruniu, ul. Piekary 51

11:00 - Przywitanie uczestnikówPrezes Sądu Okręgowego Jarosław Sobierajski 11:10 - Przedstawienie działań Sieci Koordynatorów ds. mediacji w Ministerstwie Sprawiedliwości,SSR del. do SO, koordynator ds. mediacji w Sądzie Okręgowym Hanna Łożyńska
11:45 - Dyskusja nt. funkcjonowania mediacji w okręgu toruńskimmoderator: Janusz Kaźmierczak, koordynator ds. mediacji w Sądzie Okręgowym w Toruniu
13:00 - Podsumowanie i zakończenie spotkaniaV-ce Prezes Sądu Okręgowego Elżbieta Makolus

Seminarium pt. "Mediacja na uczelni"

Organizator:Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Koło Naukowe Mediacji i Retoryki "Konsensus" 
Miejsce:Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, ul. Gagarina 15 
Godziny: 13:30 – 15:00 
1. Prezentacja w formie referatu Ośrodka Mediacji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach– dyrektor Grzegorz Frączak
2. Prezentacja w formie referatu Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego– Anna Cybulko 
3. Pytania/ dyskusja z sali 


Wtorek, 18 października 2011
Gra terenowa (miejska) dla drużyn szkolnych (szkoły ponadgimnazjalne) – z wykładem na temat mediacji poprzedzającym grę

Miejsce: Instytut Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Fosa Staromiejska 1a 
08.30 - 9.30 - Wykład dla wybranych klas szkół ponadgimnazjalnych 
09.30 - 11.30 - Gra na terenie Starówki 
12:30 - Wręczenie nagród i podziękowania dla uczestników oraz opiekunów


Środa, 19 października 2011 
Symulacja mediacji dla uczniów szkół gimnazjalnych z wykorzystaniem wątku historycznego

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej, Pokój z kuchnią, Wały Gen. Sikorskiego 13 
12.00 - Przywitanie i wprowadzenie do tematu symulacji mediacji 
12.15 - 13.00 - Symulacja mediacji 
13.00 - 13.30 - Dyskusja z uczestnikami nt. współczesnych konfliktów w szkole i sposobów radzenia sobie z nimi przez uczniów i szkołę 
13.30 - 13.40 - Podsumowanie i zakończenie 


Czwartek, 20 października 2011 
Seminarium nt. mediacji rodzinnych „Dobre konflikty – rozwiązane konflikty”

Miejsce:Sala konferencyjna Padre Direttore, ul. Szczytna 15 
Godziny 10:00 – 14:00 10:00 – 10:15 Przywitanie gości i przedstawienie prelegentów 
10:15 – 10:50 "Przemiany rodziny jako źródło konfliktów"- dr hab. Tomasz Biernat, Zakład Pedagogiki Społecznej Wydziału Nauk Pedagogicznych UMK w Toruniu 
10:50 – 11:20 Dziecko w sytuacji okołorozwodowej - trudności i wyzwania stojące przed dzieckiem, którego rodzice się rozstają - perspektywa rozwojowa i punkt widzenia diagnosty RODK- Elżbieta Kuleszko, kierownik Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno – Konsultacyjnego w Toruniu 
11:20 – 11:40 Przerwa kawowa 
11:40 – 12:10 Rodzina w konflikcie - czy sąd to jedyne wyjście? - porównanie kosztów (finansowych, czasowych i emocjonalnych) ponoszonych w sądzie i na mediacji- Agnieszka Regel – Brajsa, radca prawny, mediator 
12:10 – 12:40 Co może być przedmiotem mediacji - mediacja rozwodowa i rodzinna- Monika Kaźmierczak, mediator, psycholog 
12:50 – 13:10 Podsumowanie seminarium– Janusz Kaźmierczak, mediator 
13:10 – 13:30 Pytania i odpowiedzi 
13:30 – 13:45 Podziękowanie i zakończenie

Spotkanie nt. mediacji dla przedsiebiorców

Organizator:Izba Przemysłowo-Handlowa w Toruniu 
Miejsce:Hotel Heban, ul. Małe Garbary 7 
Godzina: 17:00


Piątek, 21 października 2011 
Warsztaty z umiejętności mediacyjnych dla studentów

Miejsce:Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, ul. Gagarina 13 A, sala: 24 A , Godziny: 16:00 – 19:00

Program wydarzeń w 2010 r.

W dniu 21. października 2010 roku przypadał Międzynarodowy Dzień Mediacji. Tego dnia Laboratorium Pozytywnej Zmiany, Accolade Event Management oraz Wydział Prawa i Administracji UMK we współpracy z Sądem Okręgowym, Kołem Naukowym Mediacji i Retoryki „Konsensus” oraz Toruńską Grupą Lokalną Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poland, po raz drugi w Toruniu podjęli szereg inicjatyw na rzecz propagowania mediacji jako alternatywnej metody rozwiązywania sporów i konfliktów.

Środa 20 października 2010

10:00-13:00- dyżur radcy prawnego, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Toruniu, ul.Chełmińska 16

Dyżury mediatorów

Czwartek 21 października 2010 
10:15-13:00 i 14:00-18:00- Dwór Artusa przy Rynku Staromiejskim
10:00 - 14:00- Sąd Okręgowy, Biuro Obsługi Interesanta, przy ul. Piekary 51

Środa, 20 października 2010
Konferencja z debatą "Mediacja - od teorii..."

Miejsce:Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ul. Gagarina 15.

10:00 - 10:15 Oficjalne rozpoczęcie Konferencji 
10:15 - 11:00 Referat prof. dr hab. Lech Morawski 
11:00 - 11:45 Dyskusja oraz pytania do prelegenta 
11:45 - 12:15 Przerwa na kawę 
12:15 - 13:00 Debata praktyków z udziałem zaproszonych sędziów, radców prawnych, prawników, mediatorów 
Udział wzięli:

 • Sędzia Jarosław Sobierajski- Prezes Sądu Okręgowego w Toruniu
 • Sędzia Jakub Wąwoźny- Prezes Sądu Rejonowego w Chełmnie
 • Sędzia Lech Gutkowski- wizytator ds. karnych w Sądzie Okręgowym w Toruniu
 • Monika Kaźmierczak- mediatorka i trenerka mediacji w Laboratorium Pozytywnej Zmiany w Toruniu
 • Janusz Kaźmierczak- mediator i trener mediacji, członek Komisji ds. Standardów i Certyfikacji Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych
 • Adwokat Krzysztof Kaszubski
 • Mecenas dr Tomasz Brzezicki
 • Michał Tusch- Prezes Koła Naukowego Mediacji i Retoryki "Konsensus" na WPiA UMK

Moderator: mgr Bartłomiej Chludziński- asystent na Wydziale Prawa i Administracji UMK


Flashmob

Miejsce:Rynek Staromiejski 
Godz. 17:00


Spotkanie integracyjne dla mediatorów

Miejsce:Restauracja Prowansja przy ul. Szewskiej 19 w Toruniu 
Godz. 19:00 
Zapraszamy wszystkich mediatorów z Torunia i okolic. Zarówno tych będących na listach mediatorów stałych, jak i tych nie wpisanych.


Czwartek, 21 października 2010
Debata "Mediacja - ...ku praktyce."

Miejsce: Dwór Artusa przy Rynku Staromiejskim.

10:00 - 10:15 Oficjalne rozpoczęcie II dnia obchodów 
10:15 - 10:45 Prezentacja powstającego w Toruniu Regionalnego Centrum Mediacji i planowanego projektu badawczego 
10:45 - 11:45 Dyskusja praktyków oraz zwolenników stosowania mediacji w różnych obszarach życia społecznego 

Udział wzięli:

 • Stefan Mucha- Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Toruniu, zwolennik i propagator mediacji gospodarczej
 • Marek Łagodziński- Prezes Fundacji Sławek z Warszawy, mediator, który prowadził m.in. mediacje po wyroku, laureat Społecznego Nobla Ashoki przyznawanego liderom i innowatorom społecznym
 • Mirosława Jasińska- mediatorka, wieloletni pracownik RODK w Toruniu, RODK w Szubinie, działaczka i mediatorka w Terenowym Komitecie Ochrony Praw Dziecka w Toruniu

Moderator: Janusz Kaźmierczak- mediator i trener mediacji

11:45 - 12:00 Przerwa 
12:00 - 12:45 Symulacja sesji mediacyjnej 
12:45 - 13:15 Podsumowanie konkursu dla młodzieży, rozstrzygnięcie oraz wręczenie nagród 
13:15 - 13:45 Konferencja prasowa nt. mediacji

Ponadto tego samego dnia, w tym samym miejscu:

10:15 - 12:30 Konkurs dla młodzieży nt. mediacji i rozwiązywania konfliktów bez przemocy

Program wydarzeń w 2009 r.

W dniu 15. października 2009 roku przypadał Międzynarodowy Dzień Mediacji. Tego dniaLaboratorium Pozytywnej Zmiany oraz Toruńska Kancelaria Mediatorów we współpracy z Sądem Okręgowym oraz Toruńską Grupą Lokalną Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poland, po raz pierwszy w Toruniu podjęli szereg inicjatyw na rzecz propagowania mediacji jako alternatywnej metody rozwiązywania sporów i konfliktów.

Patronat nad wydarzeniami objął Prezes Sądu Okręgowego w Toruniu Andrzej Walenta.

Spotkanie mediatorów z sędziami.

W budynku Sądu Okręgowego w Toruniu odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział mediatorzy i sędziowie. Jego celem była wymiana wzajemnych doświadczeń. Było ono także okazją do przyjrzenia się funkcjonowaniu mediacji z punktu widzenia mediatorów oraz sędziów – referaty i prezentacje. Niewątpliwie spotkanie było doskonałą okazją do wzajemnego poznania się, wymiany doświadczeń, zwrócenia uwagi na to, co we wzajemnej współpracy wymaga udoskonalenia.

Punkt informacyjny 

W godzinach 13:00-18:00 przed Dworem Artusa przy Rynku Staromiejskim działał punkt informacyjny dla mieszkańców miasta i turystów. Wszystkim zainteresowanym mediatorzy udzielali informacji o tym, czym jest mediacja, jak można z niej skorzystać, jakie ma ona miejsce w polskim wymiarze sprawiedliwości, itd. Mediatorki i mediatorzy odpowiadali również na wszelkie pytania. Była możliwość otrzymania ulotek promocyjnych nt. mediacji, a także zapoznania się na miejscu z literaturą mediacyjną.

Symulacja mediacji rodzinnej.

O godzinie 15:00 w Kafeterii Centrum Kultury Dwór Artusa miała miejsce symulacja mediacji rodzinnej. Była to okazja do zobaczenia „na żywo” jak może wyglądać mediacja.

Gabloty informacyjne.

W związku z Międzynarodowym Dniem Mediacji w gablotach w budynkach Sądu Okręgowego i Sądów Rejonowych zostały zamieszczone informacje o mediacji, które służyły popularyzacji tej formy alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów i sporów zarówno wśród pracowników wymiaru sprawiedliwości, jak i klientów sądów.

Zobacz raporty z MDM

Raport MDM 2011

Zobacz Kuriery z MDM

Kurier 2013
© 2020 Fundacja Pracownia Dialogu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powered by Aplikko