Poznaj nasz zespół

Monika Kaźmierczak
mediatorka, trenerka, prezes zarządu
Moje krótkie BIO
Wpisana do (1) wykazu instytucji lub osób godnych zaufania uprawnionych do przeprowadzania postępowania mediacyjnego w sprawach karnych, (2) wykazu instytucji lub osób godnych zaufania uprawnionych do przeprowadzania postępowania mediacyjnego w sprawach nieletnich oraz na (3) listę stałych mediatorów w sprawach cywilnych prowadzonych przez Prezesa Sądu Okręgowego w Toruniu.
Psycholog, mediator, trener warsztatu umiejętności społecznych.
Wiedzę z zakresu mediacji karnych, z nieletnimi sprawcami czynu karalnego, rodzinnych i cywilnych zdobywała wśród specjalistów z Polskiego Centrum Mediacji w Warszawie. Z Centrum współpracowała od roku 2004 będąc mediatorem, patronem - superwizorem stażystów, członkiem grupy trenerskiej, jak również tworząc wiele nowych projektów dotyczących mediacji, radzenia sobie z konfliktem, konferencji sprawiedliwości naprawczej, itp. Mając doświadczenie kilkuset przeprowadzonych mediacji od roku 2007 dzieli się swoją wiedzą podczas prowadzonych szkoleń i warsztatów z zakresu konfliktu, mediacji i innych metod radzenia sobie z konfliktem. W pracy trenera współpracuje z grupami osób dorosłych, młodzieży i dzieci. Ponadto prowadzi zajęcia pn. Trening umiejętności mediacyjnychdla studentów Instytutu Socjologii UMK w Toruniu oraz zajęcia Psychologiai Psychologia w praktyce biznesu turystycznegona Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK.
Pracowała w Stowarzyszeniu Penitencjarnym „Patronat” koordynując działania administracyjne organizacji, prowadząc poradnictwo obywatelskie i psychologiczne oraz zarządzając pracą wolontariuszy. Była autorką i realizatorką wielu pomyślnie przeprowadzonych i rozliczonych projektów dotowanych z takich instytucji jak: Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Edukacji, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Wydziały Urzędu m.st. Warszawy, Mazowiecki Urząd Wojewódzki, Fundacja im. S. Batorego, Instytut Spraw Publicznych.
Swoją dotychczasową wiedzę zdobywała na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, w Szkole Trenerów „Warsztat” organizowanej przez Stowarzyszenie OPTA i OK. Moniki Sowickiej, Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz innych szkoleniach i warsztatach.
Rekomendowany ko-trener mediacji rodzinnej oraz mediator na liście stałych mediatorów Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych w sprawach rodzinnych. Mediator stały na liście Sądu Okręgowego w Toruniu. Współautorka programu szkoleniowego dla Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury pt. Mediacja - efektywne narzędzie wymiaru sprawiedliwości. Mediatorka i trenerka w Laboratorium Pozytywnej Zmiany w Toruniu oraz ośrodku mediacyjnym Fundacji Pracownia Dialogu. Prezes Zarządu Fundacji Pracownia Dialogu w Toruniu.

Danuta Łęga-Sadowska
mediatorka, trenerka, wiceprezes zarządu
Moje krótkie BIO
Wpisana do (1) wykazu instytucji lub osób godnych zaufania uprawnionych do przeprowadzania postępowania mediacyjnego w sprawach nieletnich oraz na (2) listę stałych mediatorów w sprawach cywilnych prowadzonych przez Prezesa Sądu Okręgowego w Toruniu.
Studia na Wydziale Mat.-Fiz.-Chem. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ukończyła w 1992 roku. Z mediacją zetknęła się w roku 2006 roku, kiedy to po zdobyciu odpowiedniej wiedzy i umiejętności, została wpisana na listę mediatorów sądowych Sądu Okręgowego w Toruniu. Od tego też czasu jest czynnym mediatorem. Szkoliła się pod okiem doświadczonych trenerów z Polskiego Centrum Mediacji.
Z dużym zaangażowaniem krzewi ideę mediacji wśród młodzieży. Jest autorką własnego programu wychowawczego „Gimnazjalista Mediator”, którego celem jest zaznajomienie młodzieży z alternatywnymi sposobami rozwiązywania konfliktów. Wyłania wśród gimnazjalistów mediatorów, którzy na terenie szkół prowadzą mediacje rówieśnicze. Bardzo ceni sobie pracę z młodymi ludźmi, z którymi realizowała i współtworzyła wiele projektów o charakterze edukacyjnym i rozwijającym umiejętności społeczne. Realizowane projekty dotowane były min. przez Fundacją Stefana Batorego, Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, Polską Fundację Dzieci i Młodzieży, Urząd Marszałkowski woj. Kujawsko-Pomorskiego oraz Starostwo Powiatowe w Toruniu.
Jest współzałożycielką stowarzyszenia „Horyzont” mającego za jeden z celów swej działalności statutowej wyrównywania szans edukacyjnych wśród młodzieży. Współpracuje z LGD „Ziemia Gotyku” podejmując szereg inicjatyw na rzecz środowiska lokalnego. Od wielu lat zaangażowana w propagowanie rodzicielstwa zastępczego, współorganizowała kilka krajowych edycji akcji „Szukam Domu”. Swoją wiedzę z zakresu komunikacji, mediacji, diagnozy środowiska, zarządzania oraz działania w partnerstwie z różnymi organizacjami doskonaliła na licznych warsztatach, wyjazdach studyjnych, kursach kwalifikacyjnych. V-ce Prezes Zarządu Fundacji Pracownia Dialogu w Toruniu.

Janusz Kaźmierczak
mediator, trener, członek zarządu
Moje krótkie BIO
Wpisany do na listy stałych mediatorów w sprawach cywilnych prowadzone przez Prezesa Sądu Okręgowego w Toruniu, Prezesa Sądu Okręgowego we Włocławku, Prezesa Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.
Mediator w sprawach gospodarczych w Centrum Arbitrażu i Mediacji w Bydgoszczy.
Członek Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości, IV kadencji w latach 2019 - 2023.
Członek zespołu autorskiego do opracowania „Wojewódzkiego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie dla województwa kujawsko-pomorskiego na lata 2021 – 2026"
Filozof oraz socjolog ze specjalnością psychologia społeczna. Filozofię studiował w Wyższej Szkole Filozoficzno – Pedagogicznej „Ignatianum" w Krakowie zaś socjologię w Collegium Civitas w Warszawie (uczelnia pod patronatem Polskiej Akademii Nauk). W latach 2010-2012 uczestnik studium doktoranckiego w Instytucie Socjologii UMK w Toruniu. Wykładowca na studiach podyplomowych na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, UKSW w Warszawie, Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu, Instytucie Socjologii UMK w Toruniu.
W latach 2005-2007 pracował w Schronisku dla Nieletnich i Zakładzie Poprawczym w Warszawie-Falenicy.
Swoje mediacyjne doświadczenie zdobywał od 2006 roku w stowarzyszeniu Polskie Centrum Mediacji w Warszawie, a od 2009 roku w Toruniu. Prowadzi głównie mediacje w sprawach cywilnych (w tym gospodarcze) oraz rodzinne.
W latach 2006 - 2019 prowadził również mediacje karne i nieletnich sprawców czynu karalnego na zlecenie policji, prokuratury i sądów karnych figurując w wykazach osób godnych zaufania uprawnionych do przeprowadzania postępowania mediacyjnego.
W latach 2010-2016 członek Komisji ds. Standardów i Certyfikacji Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych (SMR). Od września 2016 do października 2019 roku wiceprezes zarządu SMR. Prezes zarządu SMR w latach 2019 - 2022.
W latach 2010 - 2015 roku współkoordynator ds. mediacji w Sądzie Okręgowym w Toruniu.
Absolwent pierwszej edycji studiów podyplomowych „Profesjonalny Mediator Gospodarczy” organizowanych przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Mediator i trener w Fundacji Pracownia Dialogu w Toruniu.
Ukończył Warsztat Umiejętności Trenerskich prowadzony przez Stowarzyszenie „Inicjatywy” w Warszawie. Ukończył liczne szkolenia z zakresu mediacji i innych tematów zarówno w kraju, jak i za granicą. Pracował jako trener dla instytucji rządowych, samorządowych, jednostek pomocy i integracji społecznej, edukacyjnych i biznesu.
Współautor książki „Mediacja rodzinna. Praktyczny poradnik” (wyd. DIFIN 2015).

Karolina Polit-Langierowicz
mediatorka
Moje krótkie BIO
Wpisana do (1) wykazu instytucji lub osób godnych zaufania uprawnionych do przeprowadzania postępowania mediacyjnego w sprawach karnych, (2) wykazu instytucji lub osób godnych zaufania uprawnionych do przeprowadzania postępowania mediacyjnego w sprawach nieletnich oraz na (3) listę stałych mediatorów w sprawach cywilnych prowadzonych przez Prezesa Sądu Okręgowego w Toruniu.
Ukończyła studia magisterskie oraz doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu, a także studia podyplomowe z mediacji rodzinnych w Instytucie Socjologii UMK.
Zainteresowanie tematyką sprawiedliwości naprawczej sprawiło, że doceniła wyjątkowe zalety mediacji prowadzonych w sprawach karnych. W roku 2012 ukończyła szkolenie dotyczące mediacji w sprawach karnych i nieletnich sprawców czynów karalnych prowadzonych przez Fundację Pracownia Dialogu.
Studia podyplomowe pozwoliły jej rozwinąć kompetencje mediacyjne w sprawach rodzinnych.
Prowadzi mediacje w sprawach karnych, nieletnich sprawców czynu karalnego, cywilne oraz rodzinne. Jest mediatorem stałym przy Sądzie Okręgowym w Toruniu. Ukończyła staż mediacyjny w Fundacji Pracownia Dialogu.
W latach 2011-2013 sprawowała funkcję ławnika sądowego w Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Toruniu. Współpracowała z młodzieżą w ramach wolontariatu w Całodobowym Młodzieżowym Ośrodku Leczenia Uzależnień w Toruniu. Publikacje jej autorstwa ukazały się w ogólnopolskich miesięcznikach Palestra oraz Prokuratura i Prawo oraz w czasopiśmie UMK Studia Juridica Toruniensa.

Joanna Jarocka
mediatorka
Moje krótkie BIO
Wpisana na listę stałych mediatorów w sprawach cywilnych prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Toruniu.
W październiku 2017 roku ukończyła z wynikiem pozytywnym staż w Fundacji Pracownia Dialogu.
Z wykształcenia psycholog i biolog.
Studia z zakresu biologii ukończyła w 1998 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ze względu na swoje zainteresowania ukończyła kurs „NLP w biznesie” w Instytucie Neurolingwistyki w Warszawie w 2004 roku i studia podyplomowe „Psychologia społeczna” w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie. Chęć pogłębienia wiedzy z zakresu psychologii sprawiła, że w roku 2009 rozpoczęła studia na kierunku psychologia w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie, które ukończyła w 2012 roku. W trakcie pracy zawodowej brała udział w licznych szkoleniach z zakresu komunikacji, które utwierdziły ja w przekonaniu, że warto rozmawiać, również o trudnych sprawach. Wiedzę z zakresu Mediacji rodzinnych zdobywała na studiach podyplomowych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, które ukończyła w 2014 roku. Zajęcia te upewniły ją, że chce dzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą pomagając rodzinom w trudnych momentach ich życia jako mediator. Od 21 lat jest mamą syna Konrada i młodszej córki Zosi, którzy są dla niej nieustającym źródłem radości, wyzwań i inspiracji.

Jolanta Koczorowska
mediatorka
Moje krótkie BIO
Ukończyła prawo na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, a następnie Studia Podyplomowe na kierunku "Rachunkowość Przedsiębiorstw" na Akademii Techniczno- Rolniczej w Bydgoszczy oraz Zarządzanie nieruchomościami w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. W roku 2010 uzyskała Licencję zarządcy nieruchomości.
W listopadzie 2017 roku ukończyła szkolenie z mediacji zgodne ze standardami szkolenia mediatorów uchwalonymi przez Społeczną Radę do Spraw Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości z dnia 29.10.2007r., a następnie w marcu 2018r. odbyła szkolenie z mediacji rodzinnych w Fundacji Pracownia Dialogu w Toruniu.
Ponadto ukończyła kurs "Zarządzanie zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie" oraz uczestniczyła w „Treningu asertywności i umiejętności społecznych", a także brała udział w licznych szkoleniach z zakresu zamówień publicznych, biznesu, windykacji, wystąpień publicznych oraz zarządzania nieruchomościami.
Prywatnie - osoba uwielbiająca podróżowanie (zakochana w Lizbonie, zaczarowana przez Wilno), poznawanie ludzi, gotowanie i jazdę na rowerze. Wolne chwile spędza z rodziną i przyjaciółmi na rozmowach przy dobrym jedzeniu, na koncertach i wycieczkach lub w domowym zaciszu przy lekturze książek o tematyce psychologicznej, historycznej lub dokumentalnej. Jest przekonana, że sukces nie jest kluczem do szczęścia, lecz szczęście jest kluczem do sukcesu oraz że bycie mediatorem to jej powołanie.