Projekt zakończony 20 grudnia 2014 r.
Projekt Akademia Szkolnego Mediatora koncentruje się na doskonaleniu uczniów i nauczycieli (łącznie planujemy udział 144 osób) z 18 gimnazjów z terenu województwa kujawsko-pomorskiego w zakresie przeciwdziałania agresji i przemocy rówieśniczej, w tym cyberprzemocy i rozwiązywania konfliktów [priorytetowe zadania Rządowego Programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła”, cel szczegółowy nr 2, pkt 2.1, ppkt. 2 i 10].
W ramach zaproponowanych szkoleń z zakresu mediacji (jest to wciąż nowy temat i innowacyjna metoda wychowawcza w szkołach) uczniowie i nauczyciele po ich ukończeniu będą przygotowani do podejmowania na terenie szkoły działań profilaktycznych celem zapobiegania i niwelowania zjawiska konfliktów rówieśniczych i zjawiska przemocy/agresji oraz do ewentualnego założenia w szkole Szkolnego Centrum Mediacji.
Uczestnicy szkoleń zdobędą wiedzę oraz rozwiną w ich trakcie swoje kompetencje w zakresie efektywnej komunikacji oraz rozwiązywania konfliktów, co będzie skutkowało, że będą bardziej wyczuleni na problemy jakiejkolwiek agresji/ przemocy, oraz zrozumieją, że konflikty można rozwiązywać w sposób przynoszący satysfakcję każdej ze stron poprzez mediację.
Aby zgłosić gimnazjum do projektu należy pobrać poniższe dokumenty i odesłać via e-mail:
- zaproszenie dla szkół z Bydgoszczy i gmin powiatu bydgoskiego [.PDF]
- zaproszenie dla szkół z Włocławka i gmin powiatu włocławskiego [.PDF]
- zaproszenie dla szkół z Torunia i gmin powiatu toruńskiego [.PDF]
- lista uczestników [.PDF]
- zgoda na uczestnictwo [.PDF]
- zgoda na wykorzystanie wizerunku [.PDF]
Projekt pt. ,,Akademia Szkolnego Mediatora” realizowany jest przez Fundację Pracownia Dialogu w okresie 27.10.2014 – 30.12.2014, w ramach programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła”- działania w zakresie zwiększenia skuteczności działań wychowawczych i profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa i tworzenia przyjaznego środowiska w szkołach i placówkach województwa kujawsko-pomorskiego w 2014 roku, przy wsparciu finansowym Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.
Lista szkół biorących udział w projekcie:
BYDGOSZCZ
- Gimnazjum nr 25, Bydgoszcz
- Gimnazjum, Białe Błota
- Gimnazjum nr 8, Bydgoszcz
- Gimnazjum Niepubliczne im. K. Kolumba, Bydgoszcz
WŁOCŁAWEK
- Gimnazjum nr 4, Włocławek
- Gimnazjum nr 8, Włocławek
TORUŃ
- Zespół Szkół nr 24, Toruń
- Gimnazjum, Lubicz
- Gimnazjum, Pluskowęsy
- Gimnazjum nr 34, Toruń
- Gimnazjum, Dobrzejewice
- Gimnazjum nr 3, Toruń
Podsumowanie projektu
Termin realizacji zadania publicznego: 27/10/2014 – 30/12/2014
Adresaci zadania publicznego: uczniowie i nauczyciele
Cele zadania publicznego: Grupa 134 uczniów z gimnazjalnych wzięła udział w warsztatach, dzięki którym rozwinęli swoje kompetencje mediacyjne, wzrosła ich wiedza o skutkach łamania prawa przez uczniów. Zostali oni przygotowani do roli mediatorów rówieśniczych, zaś nauczyciele biorący udział w projekcie do roli mediatorów szkolnych. Uczniowie zostali przygotowani teoretycznie i praktycznie do rozwiązywania konfliktów w szkole poprzez prowadzenie mediacji rówieśniczych, stali się również odpowiedzialnie za promocję mediacji i budowanie lepszego klimatu w szkole. Powyższe cele zostały osiągnięte dzięki przeprowadzeniu szkoleń z zakresu mediacji dla mieszanych grup nauczycieli i uczniów. Dzięki realizacji projektu „Akademia Szkolnego Mediatora” uczniowie i nauczyciele otrzymali narzędzie do zwiększenia skuteczności działań wychowawczych i profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa i tworzenia przyjaznego środowiska w szkołach.
Liczba odbiorców działań:
134 uczniów szkół gimnazjalnych
Odbyły się 192 godziny dydaktyczne szkoleń z zakresu mediacji i mediacji rówieśniczej
Inne rezultaty/efekty/produkty:
- Dzięki szkoleniu wzrosła świadomość i wiedza u uczestników szkoleń nt. możliwości zastosowania mediacji w szkole oraz nastąpiła trwała zmiana postawy wobec angażowania się młodzieży w rozwiązywanie ich konfliktów (oddanie im odpowiedzialności za ich konflikty).
- Wzrosła świadomość i wiedza u uczniów nt. rozwiązywania konfliktów bez przemocy, zasad i możliwości korzystania z mediacji na terenie szkoły oraz wzrosła motywacji do samodzielnego rozwiązywania konfliktów (wzrost odpowiedzialności, poczucia sprawstwa i samostanowienia).
- Uczestnicy Kursu Szkolnych Mediatorów zdobyli niezbędną wiedzę i umiejętności do prowadzenia mediacji rówieśniczych i mediacji na terenie szkoły.
Realizacja zadania skutkuje trwałymi rezultatami. Dzięki rozwojowi kompetencji mediacyjnych, jak i zdobyciu wiedzy na temat tej metody rozwiązywania konfliktów, jest ona wykorzystana przez uczestników w ich codziennym funkcjonowaniu w społeczności szkolnej, a także w sferze osobistej. U uczestników zmieniło się nastawienie do konfliktów szkolnych – zaczęli dostrzegać możliwość ich efektywnego rozwiązywania. Organizatorzy projektu otrzymują informacje i sygnały ze szkół o powołaniu do istnienia Szkolnych Centrów Mediacji. Te działania niewątpliwie pomagają zapobiegać eskalacji konfliktów szkolnych w kierunku przemocy co też przyczynia się do spadku przestępczości wśród małoletnich. Zarówno od uczniów jak i od pedagogów trenerzy prowadzący szkolenia uzyskali wiele informacji z prośbą o organizowanie podobnych szkoleń cyklicznie celem podtrzymania wśród zaangażowanych w ideę mediacji uczniów motywacji do dalszego działania na rzecz budowania dobrych relacji na terenie szkoły.
Sponsor/grantodawca: Wojewoda Kujawsko-Pomorski
Kwota dofinansowania: 48496,00 zł
Całkowita wartość projektu: 60 256,00 zł