Konsultacje projektu przepisów o KRM

Janusz Kaźmierczak – mediator naszego ośrodka, który jest jednocześnie członkiem Społecznej Rady ds. ADR przy Ministrze Sprawiedliwości – przygotował swoje uwagi do projektowanych przepisów. Członkowie i Członkinie Rady otrzymali dokumenty do konsultacji w dniu 8/06/2022 i w ciągu tygodnia mieli przygotować swoje refleksje. Ministerstwo poprosiło Radę o nieupublicznianie projektu przepisów.

W swoich uwagach napisał m.in. tak: „Przedstawione projekty przepisów oceniam negatywnie, gdyż w zaproponowanym kształcie cel projektu nie zostanie osiągnięty i nie nastąpi profesjonalizacja zawodu mediatora, ani wzrost zaufania do mediatorów i mediacji. Gdyby przepisy weszły w życie w zaproponowanym kształcie dojdzie do sytuacji przepisania mediatorów z list stałych mediatorów ws. cywilnych (również z wykazów mediatorów i instytucji w sprawach karnych oraz wykazów mediatorów i instytucji w sprawach nieletnich) w sposób bezkrytyczny (jedynie na wniosek mediatora/ mediatorki), bez weryfikacji, bez stawiania jakichkolwiek wymagań merytorycznych i bez nałożenia jakichkolwiek obowiązków chociażby w zakresie nieustannego dokształcania się. Będą to nadal te same listy, choć w formie elektronicznego systemu ułatwiającego jedynie sprawne wyszukiwanie i podającego nieco więcej informacji o mediatorze/mediatorce. Czy o to na pewno nam wszystkim chodzi?

Jeśli chcecie poznać całą treść uwag – zerknijcie w ten link.

Scroll to Top
Przewiń do góry

Jestem mediatorem wpisanym na listę stałych mediatorów prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, Prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu i Prezesa Sądu Okręgowego w Toruniu oraz mediatorem Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego.

Specjalizuję się w sprawach z zakresu prawa rodzinnego, gospodarczego, cywilnego (w tym sprawy związane z zarządem i obrotem nieruchomościami), pracowniczego i prawa zamówień publicznych. 

Ukończyłam prawo na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, a następnie Studia Podyplomowe na kierunku „Rachunkowość Przedsiębiorstw” na Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy oraz Zarządzanie nieruchomościami w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Jestem absolwentką pierwszej edycji studiów podyplomowych „Profesjonalny Mediator Gospodarczy” organizowanych przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2020 roku ukończyłam Szkołę Stanowienia Prawa, w 2022 roku Nocny Kurs Prawa w Wyższej Szkole Prawa we Wrocławiu.

Doświadczenia nabyte podczas pracy w kancelarii prawniczej skłoniły mnie do poszukiwania innych sposobów rozwiązywania sporów toczących się przed sądami i organami egzekucyjnymi. Zainteresowałam się mediacją jako alternatywą dla długich, kosztownych i nie zawsze satysfakcjonujących strony konfliktu rozstrzygnięć sądowych. W 2017 roku ukończyłam szkolenie z mediacji zgodne ze standardami szkolenia mediatorów uchwalonymi przez Społeczną Radę do Spraw Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości z dnia 29.10.2007r., a następnie odbyłam szkolenie z mediacji rodzinnych i staż w Fundacji Pracownia Dialogu w Toruniu. Ponadto ukończyłam liczne kursy i szkolenia m.in. kurs „Zarządzanie zasobami ludzkimi”, „Wprowadzenie do Public Relations dla mediatorów czyli jak mówić o mediacji”, Psychologia konfliktów i pracy adwokata” oraz uczestniczyłam w treningu asertywności i umiejętności społecznych. 

Systematycznie poddaję się superwizji oraz nieustannie podnoszę swoje kwalifikacje, bo mam świadomość, że wraz ze zmieniającym się światem zmieniają się także potrzeby i oczekiwania stron konfliktu, a ich zrozumienie oraz odkrywanie jest jedynym sposobem efektywnej pracy mediatora. W swojej pracy przestrzegam standardów prowadzenia mediacji i postępowania mediatora uchwalonych przez Społeczną Radę do Spraw Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości oraz dokładam wszelkich starań, aby osoby dobrowolnie uczestniczące w spotkaniach mediacyjnych poczuły swoją moc sprawczą w decydowaniu o swojej sytuacji i sposobie rozwiązania sporu.